Napsat životopis, poradíme, jak na to!
Personalisté i pracovníci úřadu práce denně bojují se stovkami životopisů, které jsou nepoužitelné. Zkrátka neobsahují důležité informace, mnohdy naopak obsahují spíše informace, které jsou naprosto nedůležité. Nepište žádné srdceryvné historky o tom, jak už dva roky hledáte práci. Poradíme, jak napsat životopis, který zaujme a bude mít úspěch!
Pro začátek je potřeba upozornit na to, že životopis, ač je vytvořen na počítači, nepotřebuje žádné malůvky, barvičky ani okrasné písmo. Zvolte obyčejné základní písmo, vyhýbejte se barevným nadpisům – využívejte tak maximálně zvýraznění nebo podtržení pro zdůraznění nadpisů atp.
Základní informace
Základními informacemi životopisu se myslí tzv. hlavička životopisu, na jejíž levou část patří údaje o vaší osobě – celé jméno, jméno za svobodna (u vdaných žen), datum narození, adresa (trvalá i přechodná), telefon, e-mail. Přidat můžete také váš rodinný stav nebo státní příslušnost. Napravo potom vložte kvalitní fotografii – nejlépe z občanského průkazu. Rozhodně ne z dovolené u moře!
Vzdělání
Dalším krokem je informovat budoucího zaměstnavatele o dosaženém vzdělání. Začněte nejstarším studiem, jako poslední uveďte středoškolská studia. Vždy napište roky studií, celý název školy i vystudovaného oboru.
Pracovní zkušenosti
Životopis musí obsahovat také předchozí pracovní zkušenosti. Potenciálního zaměstnavatele bude zajímat kromě jména zaměstnavatele, firmy, názvu pozice i doba, po jakou jste toto zaměstnání vykonávali. Opět začněte tou nejaktuálnější pozicí. Zmínit můžete i brigády či jiné přivýdělky. Ukáže to o vás, že se nebojíte práce!
Ostatní znalosti a dovednosti
Další položkou vašeho životopisu by měly být znalosti a dovednosti, kterými disponujete. Patří sem informace o tom, zda vlastníte řidičský průkaz (samozřejmě i skupinu), zda máte znalosti cizích jazyků (včetně dosažené úrovně), hodí se sem vypsat také vaše zájmy a vlastnosti, ze kterých lze vyčíst mnohé.
Přílohy
Mezi přílohy patří reference minulých zaměstnavatelů nebo kontakty na ně, kopie certifikátů – jazykových či jiných.
A co dál?
Dalším krokem už je jen vybrat si pozici, o kterou se chcete ucházet. Nabídku pracovních příležitostí si můžete projít například na Žirafa.cz, nebo tam životopis vložte a počkejte, jakou práci vám tato personální agentura najde.
Pingback: Personální agentura | Press Media